yandex
pirlanta nedir neden degerlidir scaled

Pırlanta Nedir? Neden Değerlidir? Nerelerde Kullanılır?

Pırlanta, elmas madeninin belirli bir formda kesilmesi ile elde edilmektedir. Elmas, pırlantanın ham maddesi olarak kabul görmektedir. Elmasın 57 yüzey oluşturacak şekilde kesilmesi, pırlantayı meydana getirmektedir. Gözle bakıldığında pırlantaların hepsi aynı gözükse de hiçbir pırlanta birbirinin aynısı olmamaktadır. Pırlantanın fiyatı, özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Büyük bir ustalık gerektiren pırlanta beyaz ve duru görüntüsü ile saflığın ve güzelliğin temsilcisi olmaktadır. Zenginlik ve gücün de temsili olan pırlanta, baştan çıkartıcı güzelliği ile kadınların vazgeçemediği hediyeler arasında yer almaktadır. Pırlanta kesimi taç, kemer ve külah bölümlerinden oluşmaktadır. Kemerin üstünde bulunan bölüm taç kabul edilirken, taç bölümünde 33 adet faset bulunmaktadır.

Pırlanta kategorimize buradan ulaşabilirsiniz

Pırlantanın Özellikleri Nelerdir?

Her pırlantanın kendine özgü bir karakteri olmaktadır. Pırlantada ağırlık birimi olarak kullanılan karat, pırlanta fiyatı belirlemektedir. Pırlantanın göz kamaştırıcı ışıltısı, kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlı olmaktadır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, ışığı kırma ve yansıtma oranlarını etkilemektedir. Pırlanta kesimi ne kadar iyiyse, pırlantanın parlaklığı o kadar artmaktadır.

Pırlantalarda renk farkı belli belirsiz olmaktadır. Çok belirgin renge sahip pırlanta, nadir bulunmaktadır. Çiftlerin zevki doğrultusunda evlenme teklifleri için pırlanta yüzük satın alınmaktadır. Pırlantayı sağlam tutan bölüm olan kemer, pırlantanın parlaklığını etkilemektedir.

Pırlantanın berraklık derecesini büyüklüğü, konumu, doğal özellikleri, kabartma ve pırlanta içerisindeki iz sayısı belirlemektedir. Aynı ağırlıktaki pırlantadalar da bile renk ve kesim farklılıkları bulunmaktadır.

Altın Pırlanta Yüzük

 Pırlanta Neden Değerlidir?

İnsanları büyüleyen ve kendine hayran bıraktıran pırlanta son derece basit bir yapıda olmaktadır. Hammaddesi elmas olduğundan, değerli kabul edilmektedir. Elması değerli yapan katı koşullar altında çıkarılması ve uzun zaman gerekmesi olmaktadır. Pırlantaların cazibesi, evrensel olarak kabul edilmektedir. Her zaman için değerli mücevherler arasında yer alan pırlanta, birtakım işlemlerden geçmektedir.

Son derece uzmanlık gerektiren pırlanta, kadınların ilgisini üzerine çekmektedir. Pırlantaların doğal ve görsel değerlerinin yanı sıra aşkı ve bağlılığı da sembolize ettiklerinden, manevi değeri bulunmaktadır. Pırlanta hediye alan kadınlar, kendilerini değerli hissetmektedir. Parmak izleri gibi benzersiz olması, hediye edildiğinde kişiye benzersizliğine dair bir mesaj vermektedir.

 

Pırlantalarda Yapılan Takı Çeşitleri Nelerdir?

Pırlantanın hammaddesi olan elmaslar, yeryüzünde nadir bulunan eşsiz taşlar arasında yer almaktadır. Nadir olan her şey kıymetli olduğundan, pırlanta fiyatı da fazla olmaktadır. Elmasların çıkarılması için güçlü teknoloji ve finansal kaynaklara sahip olunması gerektiğinden, pırlantaların neden bu kadar değerli olduğu anlaşılmaktadır.

Pırlantalardan birçok model ve çeşit üretilmektedir. Yüzük, kolye, küpe, gerdanlık, bilezik ve bileklik, üretilen pırlanta takı çeşitleri arasında yer almaktadır. Kadınlar birbirinden güzel pırlanta ürünlere ulaşmanın hayalini kurmaktadır.

Pırlantadan yapılan takı çeşitleri arasında en fazla yüzük tercih edilmektedir. Evliliklerin simgesi haline gelen pırlanta yüzük değerini asla yitirmemektedir. Zarif duran görüntüsüyle pırlanta kolye de çok fazla beğenilmektedir.

Pırlanta Taş Çeşitleri

Pırlanta Nasıl Seçilir?

Pırlanta seçerken karat, berraklık, renk ve kesim özelliklerine dikkat edilmektedir. Çok çeşitli pırlanta bulunmasına rağmen en fazla rağbet gören klasik yuvarlak kesim olmaktadır. Her zevke uygun pırlanta seçenekleri bulunmaktadır. İnce parmaklı ve uzun ellere sahip olan kadınlar için ufak ve zarif taşlı pırlanta modelleri önerilmektedir.

Pırlanta taş için beyaz, sarı ve pembe altın gibi seçenekler sunulmaktadır. Pırlanta hepsine çok yakışsa da daha çok beyaz renk tercih edilmektedir. Pırlantalar ilk bakışta renksiz veya beyaz gibi görünse de birçok farklı renk seçenekleri bulunmaktadır. Satın alınan pırlantanın bakım ve garanti süreçlerinin sorunsuz olması için altintakimodelleri.com adresi tercih edilmektedir. Satın alınan pırlanta ile birlikte sertifika da verilmektedir.

 

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir