yandex
Sembol Kolye

Altın Takılarda Yer Alan Sembol Kolye ve Anlamları

Takıları daha egzotik ve çekici bir hale getirmek amacıyla birçok farklı sembol kullanılabiliyor. Bazen yalnızca estetik kaygılar sebebiyle semboller tercih edilirken bazen de takılara yeni anlamlar yüklemek amacıyla semboller kullanılmakta.

Özellikle kolyelerde sembollerin kullanımı oldukça yaygın. Kalbe yakın olması sebebiyle kolyelerdeki manevi anlamlar çok daha değerli oluyor. Bu yüzden de birçok kişi sembol kolye modelleri arasından seçimlerini yaparak sevdikleri kişilere hediyelerini sunuyorlar.

Üçgenin Altın Takılardaki Anlamı

Satın alınacak olan sembol kolye ya da bileklik modellerinde üçgen motifler son derece önemli. Geometri dendiğinde akla ilk gelen şekil olan üçgen birçok farklı anlamı ifade etmekte. İlk olarak üçgenin yukarı ya da aşağıya doğru olması durumunda anlamında bazı farklılıklar olduğunu bilmeniz gerekli. Altın takınızı satın alırken buna çok dikkat etmelisiniz.

Satın alınan altın takılarda yukarı yönde bir üçgen sembolü varsa bu sembol yükselişi ve ateşi simgelemektedir. Kişilerin kendisini enerjik hissetmek istedikleri dönemlerde tercih ettikleri semboller arasında yer alır. Üçgenin uç noktası aşağıya doğru bakıyorsa akan su ya da cennet lütfu anlamı taşımaktadır.

Sembol Kolye

Hamsa Sembolü ve Anlamı

Takılarda son dönemde Hamsa sembolü çok fazla tercih edilmeye başlandı. Birçok kişi etrafında bu sembolü görmesine rağmen anlamını bilmiyor. Üzerindeki göz motifi sebebiyle herkes nazardan koruduğunu düşünmekte. Ancak Hamsa sembolünün anlamı biraz daha derin.

Hamsa sembolü İbrani kültürünse Hz. Musa’yı simgelerken İslamiyet’te Hz. Muhammed’in kızını simgelemektedir. Bunun yanında yüzyıllarca öncesinden günümüz ulaşan bazı eserlerde de bu sembole rastlanır. Eski uygarlıklarda bu sembolün insanları hastalıktan, şansızlıktan ya da ölümden koruduğuna inanılmaktadır.

Altın Takılarda Dört Yapraklı Yoncanın Anlamı

Satın alınan sembol kolye modellerinde dört yapraklı yonca motifi de son derece popüler. Birçok kişinin bildiği üzere bu yoncaların insanlara şans getirdiğine inanılmakta. Ancak bu sembolün bir anlamı daha bulunuyor.

İrlanda geleneğinden tüm dünyaya yayılan yoncalarda dört yapraklı ve büyük ebatlarda bir yonca bulmak çok zordur. Haliyle dört yapraklı yonca sembolünün nadir bulunan, değerli gibi anlamları da bulunur.

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir