yandex
Altın Nedir Neden Değerlidir

Altın Nedir? Neden Değerlidir?

Altın Nedir? Neden Değerlidir?

Altın, piyasanın en önemli ve değerli madenleri arasında bulunmaktadır. Her sene değer kaybetmeden altın alım satımı yapılmaktadır. Küçük dalgalanmalar yaşasa bile altın asla değer kaybetmemektedir. Uluslararası çapta geçerliliğini koruyan altının içeriğinde, düşük bir erime noktasına sahip madenler yer almaktadır. Birçok farklı forma getirilebilen altın, ziynet eşyası olarak da kullanılmaktadır.

Asit başta olmak üzere birçok çözeltide çözünmeyen altın, dünyada az bulunan değerli madenler arasında olmaktadır. Dünya çapında önemli bir para birimi olan altın, modern bir ekonomik ortamda kağıt para yerine tercih edilmektedir. Yatırımcılar portföylerinde altın tutmaktadır. Aşınmaya karşı son derece dirençli olmakla birlikte kolayca işlenmektedir. Dekoratif amaçların yanı sıra endüstriyel olarak da altın kullanılmaktadır.

Altın Değeri

Altın Neden Değerlidir?

Eski geleneklerden beri altın takı olarak ilgi görmektedir. Kendilerini süslemeyi seven eski insanlar bile altının gizeminden ve çekiciliğinden faydalanmış olmaktadır. Zenginliği ve politik gücü temsil eden altın, finans ve yatırım dünyasında gizemli olarak kabul edilmektedir. Eski bir geleneğin ürünü olan altın, günümüzde popülerliğini korumaktadır.

Yumuşak, parlak ve dövülebilir bir metal olan altın, son derece kullanışlı olmaktadır. Yatırımcılar altın fiyatı günlük olarak takip etmekte olup yatırım gerçekleştirmektedir. İnsanlar için adeta bir tutku olan altın, tüm insanlığın en büyük ortak değer birimi olarak kabul edilmektedir. Altın periyodik tabloda, insanın para birimi olarak seçtiği tek element olmaktadır.

 

Neden Altın Seçildi?

Altının varoluşsal bir değeri olmamakla birlikte bütün para birimleri gibi insanlar tarafından seçilmiş bulunmaktadır. Zehirli element olmaması, düşük sıcaklıkta erimemesi, şekil verilebilmesi ve dünya genelinde geçerli olması, altının seçilme sebeplerini ortaya koymaktadır. Bütün altın takı modellerinde altın takı işçiliği bulunmaktadır. Parlak ve sarı renkte olan altın, geçmişten bugüne bütün toplumların ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Dünyanın birçok coğrafyasında bulunabilen altının, taşıması son derece kolay olmaktadır. Pas tutmadığı gibi renk değiştirmemektedir. Eski teknoloji kullanarak bile şekil verilebilmektedir. Altının hacim kütlesi, insan yaşamına uygun olmaktadır. Ekonomik bir standart olarak kullanılan altın ülkenin para birimine eşitlenebilmektedir. Neredeyse altın dışında bütün elementlerde, tam ters sorunlar bulunmaktadır.

 

Altın İşçilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Altın Takı modelleri İşçilik Hesaplama

Doğada % 100 saf olarak bulunan altına en yakın oran, 24 ayar altın takı çeşitlerinde olmaktadır. Altın küpe, kolye, yüzük, bilezik ve bileklik gibi tüm ürünlerde, işçilik bulunmaktadır. Çok sade ve düz yapıya sahip olan altın modellerinde dahi işçilik söz konusu olmaktadır. Ürünlerin özelliklerine göre altın işçilik hesaplaması değişiklik göstermektedir.

Altın için işçilik ödemesi, satışa sunulduğu fiyatın içerisinde bulunmaktadır. Altın işçilik fiyat hesaplaması yaparken birçok faktör göz önüne alınmaktadır. Uluslararası piyasada günlük değere sahip olan altın fiyatı içerisine işçilik fiyatı da eklenmektedir. Atölyenin kendi prensiplerine göre uyguladığı işçilik fiyatı bulunmaktadır.

 

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gram Altın

Eldeki altın 24 ayarsa, o ürün has altın olarak kabul görmektedir. Bir gram has altının kaç paraya denk geldiğini hesaplamak için bir ons altının fiyat aralığına bakılmaktadır. Gram altın fiyatını hesaplarken ons değeri göz önüne alınmaktadır. Gram altının değerini hesaplamak, altın takı işçiliği fiyatını hesaplamaktan daha kolay olmaktadır.

Ağırlığına göre değer kazanan altın, farklı fiyatlara satın alınmaktadır. Dünyanın her yerinde aynı olan ons, aşağı yukarı 31,10 gram saf altına eşit olmaktadır. Yerel para birimlerinin dolara göre olan değeri doğrultusunda hesap yapılmaktadır. Bu sebepten altının fiyatı uluslararası bağlamda artmakta veya azalmaktadır. Gram altın fiyatı hesaplaması yaparken dolar kuru, saflık oranı ve ons fiyatı göz önüne alınmaktadır.

 

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir